Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti - naše budoucnost anebo O cukrovce V. díl

4. 09. 2010 17:00:25
O protivné nemoci, které se sladce říká "cukrovka" jsem již několikrát psala, zvláště v souvislosti s takto nemocnými dětmi. Jako manželka diabetika a maminka diabetičky mám ale stále co na srdci, stále něco ohledně cukrovky řeším. Takže pokračování.....
GlukometrGlukometr

Naše dcera, která letos nastoupila do čtvrté třídy, měla při nástupu na základní školu u nás v Mostě obrovské štěstí na paní učitelku. Paní učitelka přijala informaci o své nové žákyni - diabetičce, sice s obavami, ale zároveň se snahou pomoci. Půjčili jsme jí poměrně obsáhlou publikaci "Abeceda diabetu", vysvětlili co se dalo, napsali informační "lejstro" ve zkrácené formě. Paní učitelka si poradila i s obsluhou inzulínové pumpy, prostě pedagog - ideál. Dětem ve třídě všechno vysvětlila tak, aby pochopily a naše dcera se nikdy nesetkala s výsměchem či jakoukoli negativní reakcí ostatních dětí.

Většina rodičů, kteří mají jakýmkoli způsobem handicapované či nemocné dítě, se "druží", ať již virtuálně či osobně. My se družíme na diskusním fóru, kromě toho se snažíme být něco platní v občanském sdružení "DIA - HELP", které založila naše kamarádka. A bylo pro mne velkým šokem, když si jedna z maminek diabetického chlapce na diskusním fóru postěžovala, že má trápení s nástupem syna do první třídy. Paní učitelka jí totiž nepěkným způsobem dala již při zápisu najevo, že malého Honzíka ve své třídě nechce. V té době o cukrovce nic nevěděla, takže maminka Honzíka jí nabídla schůzku, kde jí všechno vysvětlí, předá jí informace v písemné formě a bude s ní v kontaktu i během vyučování, protože je na rodičovské dovolené a bydlí kousek od školy. Bohužel, paní učitelka se s ní odmítla bavit s tím, že prostě Honzu ve své třídě odmítá a hotovo. Honzíkova maminka si tedy řekla, že do začátku školního roku paní učitelce stejně předá všechny informace a učitelka přes prázdniny "změkne", "vychladne", nebo se snad umoudří. Pohovořila na toto téma i s dětskou lékařkou a vymyslely skvělý plán. Poslaly Honzu na čtrnáct dnů do lázní, aby se naučil větší samostatnosti při zvládání své nemoci. Maminka měla samozřejmě obavy, není zvykem, aby do lázní jezdily takto malé děti samotné. Léčebna Mánes v Karlových Varech má tento způsob léčby jako novinku. Nicméně Honza byl pobytem nadšený, naučil se sám měřit pomocí glukometru a učil se rozpoznávat čísla na tomto přístroji, učil se sám píchnout inzulínovým perem,což pro takto malé děti rozhodně není snadná věc!!!

Začal školní rok a reakce paní učitelky? Hádáte správně, bezezměny... dokonce přes všechnu snahu paní učitelku poučit projevila se tato osoba jako intelektuální diletant, což se projevilo jejími názory na tuto nemoc, které bohužel nejsou publikovatelné.... Jak to celé dopadlo? Prozatím nevíme, Honzíkova maminka svůj boj nevzdává a všichni ostatní rodiče jí drží palce... A tak se ptám vás, ostatních rodičů dětí s cukrovkou, jaké máte zkušenosti s nástupem do školy, popřípadě se znovupřijetím Vašeho dítěte do školy po záchytu cukrovky?

Připomíná se mi zcela neodbytně další věc ..... některé školní děti mají svého asistenta, nevím přesně, u jakých diagnóz je toto možné, vím však přesně, že diabetické děti se o sebe musí postarat samy, dokonce jsou často odmítány v mateřských školách, ačkoli maminky nabízejí spolupráci, ale chtějí, aby jejich dítě vyrůstalo v dětském kolektivu... Nedávno jsem zachytila požadavek, aby svého speciálního asistenta měly nadané děti, aby se ve škole nenudily a mohly svůj intelekt dále rozvíjet... bohulibá myšlenka, nebo snad ne....?

Autor: Lucie Jiříková | sobota 4.9.2010 17:00 | karma článku: 10.48 | přečteno: 1319x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vlasta Bohdalová

Objevení Ameriky dne 26. června 2017

Dne 26. června 2017 objevili v Hospodářských novinách Ameriku. Platy českých učitelů jsou nejnižší v Evropské unii a v OECD. Výdaje na žáka (počítáno v paritě kupní síly) jsou také nejnižší. Podíl školních výdajů na HDP je...

28.6.2017 v 8:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jiří Havlíček

"Z cizího krev neteče“

Nikdy mě nenapadlo, že v životě uvidím přímo na vlastní oči, jak se může stát z nevýrazného "šetřílka“ nenažrané monstrum, které postrádá jakoukoliv známku soudnosti.

28.6.2017 v 7:53 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 285 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Manželská hádka - válka nebo happy end?

Tvrdost. Neústupnost. Válečné masky pevně nasazeny. Meče naostřeny a štíty pečlivě nazdobené děsivými obrazci. Dva nesmiřitelní bojovníci odhodlaně stojící proti sobě. Nesmiřitelní a neúprosní. Připraveni druhého srazit na kolena.

28.6.2017 v 7:15 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 179 | Diskuse

Richard Siemko

Náboženské bludy a prezidentová milost Kajínkovi

Vážený člen jakékoliv náboženské nebo církevní organizace, který žije vzorným osobním, manželským a rodinným životem, nemá v přítomnosti Boha bible žádnou výhodu ani přednost před lhářem, darebákem, zločincem a poběhlicí.

27.6.2017 v 18:09 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 640 | Diskuse

Pavel Liprt

Komňa - vesnice roku 1592 nebo 2011?

Že se Jeníček narodil, to je jisté. Dokonce i na dni se všichni shodnou, byl to 28. březen 1592. Horší je to ale s místem narození Jana Amose Komenského. Nic určitě nezkazím, když uvedu, že se tak stalo na jihovýchodní Moravě.

27.6.2017 v 15:06 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 309 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1341
"Pomocí jiným buduji sebe sama" Manželka, máma, kamarádka,věčná studentka, dobrovolnice pro DIA-HELP, o.s. Most, pracující

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.